Backlinkcim.com


SEO Nedir Ne İşe Yarar

SEO Nedir Ne İşe Yarar

Hemen her girişimci için SEO; bir şeylere sıfırdan başlamanın, yeni bir başlangıç yapmanın, en önemli bölümüdür. Dijital dünyada pek çok girişimci, uygun maliyetli ve yüksek kazanımlar sağlayacak olan pek çok iş stratejisi konusunu ihmal eder. SEO; dijital dünyada kendisini göstermek için, pek çok girişimcinin yeni başlangıç yapması için önemli ve kuvvetli bir araçtır ve bütçenizi aşmak mecburiyetinde değildir.

SEO Nedir ?


SEO veya arama motoru optimizasyonu; herhangi bir internet sitesi veya içeriğin, çevrimiçi arama yapma sonuçlarında yani SERP üstünde görünmesini sağlayacak, en önemli çalışmadır. Pazarlama taktikleri, hedef kitleye ulaşmanızı sağlar. Aynı zamanda SEO, ürün ve hizmetlerle ilgili bilgilerin, aktif şekilde arama yapan insanlara, daha kolay ulaşmalarının yoludur.

Web sitelerinin organik trafik sağlamalarına olanak tanıyan SEO, hemde sitenin hem niteliğini hem de marka itibarını, hedef kitle gözünde yükseltmesine de olanak tanır.

SEO sayesinde;

 • Kullanıcıların, çevrimi neyi aradıklarını
 • Aradıkları konu daki aldıkları cevapları
 • Arama yaparken kullandıkları anahtar kelimeler sayesinde, kullanıcının ürün veya hizmete nasıl daha kolay ulaşabileceklerinin önünü açar.

Dijital dünyada üst sıralarda olmayı isteyen girişimciler, bu soruların cevaplarını bilerek, bu sorulara çözümler sunduklarında, çevrimiçi arama yapan hedef kitleye de rahatlıkla ulaşılabilir. Hedef kitlenin amacını anlamak SEO’nun bir yüzüdür. Diğer yüzünde ise; arama motoru tarayıcılarının bulabileceği ve anlayabileceği şekilde içerik sunmak, bir diğer yüzünü oluşturur.

SEO Neden Önemlidir ?


Web sitelerinin arama motorları için optimize edilmesi gerekir. Eğer site optimizasyonu yapılmazsa, hedef kitleniz veya iş yaşamında müşterilerinizi, rakiplerinize kaptırma riski çok yüksektir. Eğer rakipleriniz arama motoru optimizasyonu yaptırmışsa, yapılan aramalar neticesinde SERP’lerde öncelikle rakipleriniz görünür.

Bunun yanında ücretli reklamcılık, sosyal ağ veya diğer çevrimiçi platformlar, web sitelerine trafik oluşturabilir ve bu çevrimiçi trafik, arama motorları tarafından yönlendirilir. Organik arama sonuçları, daha fazla dijital alanı kapsarken, bilinçli şekilde arama yapanlara daha farklı görünür. Böylece ücretli reklamlardan daha fazla tıklama alırlar.

Mesela yerel fırınlarda glutensiz ürün arayan veya en iyi yazlık ayakkabı ürünlerinin nerde olduğunu öğrenmek isteyen veya herhangi ayrı bir konu da araştırma yapan kişiler vardır. Bu insanların hergün bu bilgilere ulaşmak için Google veya diğer arama motorlarına başvuru yaptığı göz önünde bulundurulduğunda, site sahibi olarak ürün ve hizmetlerle ilgili arama motorlarında, belirgin şekilde görünmek istersiniz.

Google ve diğer arama motorlarında gelen trafiğin %60’ı ilk üç arama sonucu üstünde görünen internet sitelerinin olduğu bilinmektedir. Bu yüzden gün geçtikçe daha da akıllı hale gelen arama motorlarında ilk üç sırada yer almak için SEO optimizasyonu yaptırmak gerekir.

SEO’nun Avantajları Nelerdir ?


Arama motorları, insanlara aradıkları bilgiler hakkında yardımcı olmak için, farklı algoritmalar kullanır. Web sitesinin birinci sayfada görünmesini sağlamak amacıyla, işinizle ilgili temel konuları bilmek ve bu tür konularda yetki oluşturmak gerekir. Bunun için SEO; her internet sitesi sahibinin öncelik tanıması gerekli olan bir konudur.

SEO çalışmaları sayesinde;

 • Yeni başlayanlara, müşteri davranışları hakkında yeni veriler sunar.
 • Site daha fazla trafik ve dönüşüm almaya başlar.
 • Girişimcilerin, yeni iş kararları vermesinde, daha bilinçli karar vermelerine olanak tanır.
 • Sitenin Google ve diğer arama motorları için optimize edilmesi, hedef kitlenin güvenini ve marka değerini artırır.
 • Uzun vadede daha fazla hedef kitlenin oluşmasını sağlar.

Arama motorlarını etkilemek uzun zaman almakla birlikte, hedef kitleye ulaşılması için, en önemli yollardan birisidir.

İç SEO Optimizasyonu Nedir ?


Bir internet sitesinde, içeriklerin oluşturulmasından önce, bazı bağlantıların kullanılması gerekir. Google; içeriklerinizi ve sayfalarınızı, web üstünde bir bağlantı oluşturduklarında bulur. İç bağlantılar, içeriklerin birbirine bağlanmasını sağlarken, hemde Google’a, internet sitesinin yapısı hakkında da çeşitli bilgiler sunar.

Web sitesinde oluşturulan hiyerarşi sayesinde; en önemli sayfalar ön plana çıkarken, fazla önemli olmayan sayfalara göre, daha fazla bağlantı değeri vermenizi sağlar. İç bağlantılar; internet sitesindeki bir sayfadan, yine web sayfanız içinde olan diğer bir bağlantıya ulaşmanız için kullanılır. Böylece hem kullanıcılar hem de arama motorları, web sayfanız içinde bulunan içeriklere ulaşmak için, bu bağlantıları kullanacaktır.

İç SEO yaparken;

 • Sayfaların birbirleriyle alaka düzeyleri
 • Sayfalar arasındaki ilişkiler
 • Sayfaların değeri önem kazanır.

Bir internet sitesinin SEO’su, iç bağlantı stratejisi için, düzenli şekilde değerlendirme ve iyileştirme yapar. Doğru iç bağlantılar için, sitenin hedefleri önem kazanır. Site için ideal yapıyı belirlemek, en önemli içeriğin hangisi olduğuna karar vermek, Google’a içeriklerinizden hangisinin temel taş olduğunu göstermek gerekir.

Web sitesinde konu hakkında gönderiler ve sayfalardan bir bağlantı oluşturmak gerekir. Bunun yanında en temel sayfa veya üst gezinme bölgesinde oluşturulan bağlantılar sayesinde, internet sitesinin köşe taşı da daha yetkili hale getirilmiş olur. Bunu yapabilmek için ise internet sitesinin en önemli içerikleri ve sayfalarında yapılır. Böylece içeriklere veya sayfalara çok daha fazla bağlantı değeri verirken, Google gözünde de daha kuvvetli olmanızı sağlayacatır.

Dış SEO Nedir? Nasıl Yapılır ?


Dış SEO; bir web sitesine geri bağlantı almak manasına gelir. Geri bağlantılar, başka sitelerden gelen bağlantılardır. Siteniz için bir otorite manasına gelir. Bu da Google gözünde önemli bir hamledir. Bir web sitesine ne kadar nitelikli geri bağlantı verilirse, Google o sitenin iyi olduğuna karar verir. Bunun sebebi, kötü sitelerin, iyi siteler kadar çok bağlantı sahibi olmayacağı varsayımını, ilk planda tutmasından dolayıdır.

Kaliteli geri bağlantılara sahip internet siteleri, daha güvenli olmakla beraber, ödül olarak sıralamalarda çok daha iyi yerlerde olmaya hak kazanır. Doğru en temelhtar kelimeler kullanılarak, internet sitesinin daha nitelikli bağlantılar alması sağlanır. Dış SEO için geri bağlantı yapmaktan kaçınılması gerekli olan durumlar vardır.

 • Bağlantı değişimleri
 • Tek bir cümle ile bağlantı kurmak
 • Çok hızlı bağlantılar oluşturmak
 • Bir sitede çok fazla bağlantı olması

Sitede bulunan bir bağlantının, diğer bir blogtaki bağlantıyla değiştirilmesi, bağlantının değerinde düşmelere sebebiyet verir. Bağlantı metni olarak, hep aynı en temelhtar kelime kullanmak yerine, farklı en temel kelimeler tercih edilmektedir. Sitede bulunan organik bağlantılar, sitenin büyümeye başlamasıyla beraber yavaşlamaya başlar. Ancak içerikler oluşturarak bağlantılar oluşturulsa bile, bir internet sitesinde, aynı anda fazla bağlantı oluşturmak, tehlikelidir.

Bir sitenin çok fazla geri bağlantıya sahip olması çok kötü bir şey olmamakla beraber, bir kaynaktan pek çok geri bağlantı almak, bir zaman sonra SEO için çok da önemli olmaz. Bir siteden, yüz tane geri bağlantı almak yerine; 500 farklı siteden, 500 bağlantı almak, çok daha önemlidir.

SEO Optimizasyonunda Anahtar Kelime Çalışması Neden Önemlidir ?


Anahtar kelimeler, SEO optimizasyonu için, en önemli öğelerden birisidir. Arama motorları için, en iyi biçimde optimize edilen bir internet sitesi, arama yapan kullanıcıların, sitenize bağlanmasına yardım edecek SEO için anahtar kelimeler içerir. Bunun anlamı ise potansiyel ziyaretçiler ile sitenizin aynı dili konuşacağıdır.

Sizi arayan kullanıcıların, size ulaşmasını sağlamak amacıyla, neyi nasıl aradıklarını, ürünlerinize, hizmetlerinize veya sunulmakta olan bilgilere hangi kelimelerle ulaştıklarını bilmek gerekir. Eğer bunun analizi yapılmazsa, hedef kitleniz rakiplerinize gidecektir. Bu yüzden bir anahtar kelime listesi geliştirmek, arama motoru optimizasyonu için, en önemli adımlardan birini oluşturur.

SEO için en iyi arama kelimeleri bulmak için;

 • SEO anahtar kelime araştırması, yalnızca bir kez yapılmaz.
 • SEO anahtar kelime listeleri devamlı güncellenmeli ve genişletilir.
 • Çok popüler olan, rekabetçi arama kelimeleri almak

Eski anahtar kelimeler, periyodik dönemlerde yeniden değerlendirilmeli ve hacmi yüksek, rekabetçi anahtar kelimeler, faydalı şekilde değiştirilerek kullanılmalıdır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler yerine baş anahtar kelime kullanılabilir. Yani rakiplerinizle aynı arama kelimeleri kullanmış olduğunuz sürece, ön plana çıkamazsınız.

Anahtar kelimelerin sizin için, en iyi biçimde çalışmasını istiyorsanız; anahtar kelimeler sayfanın başlığında kullanılabilir. Aynı zamanda URL’de de anahtar kelime kullanabilirsiniz. Anahtar kelime ve varyasyonları, sayfa metni boyunca kullanılırken, meta etiklerinde de anahtar kelime kullanımı yapılabilir.

Anahtar kelime, herhangi bir görüntü dosyası yolunda ve görsel alt metinlerinde de rahatlıkla kullanılır. Anahtar kelimeler, sitenin diğer bir yerinden gelen geri bağlantı metinleri olarak kullanılabilir. Web sayfalarının optimizasyonu sırasında, anahtar kelime alaka düzeyi, anahtar kelime yoğunluğundan çok daha değerli olduğu kuralı unutulmamalıdır.