Backlinkcim.com


En İyi SEO Araçları Nelerdir

En İyi SEO Araçları Nelerdir

Arama motoru optimizasyonu, herhangi bir internet sitesi yönetmenin en zor kısmını oluşturur. Google ilk sırada olmak üzere; Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorlarında, internet sitelerinin sıralaması, daimi olarak değişkenlik gösterir. Bu yüzden dijital ortamda rekabet etmek ve üst sıralara yükselmek için, SEO optimize etmelerine ayak uydurmak önemlidir.

SEO ile başa çıkmanın ve arama motorlarında, sıralamanın en iyi seviyeye çıkarılabilmesi için, ihtiyaç ve beklentilerinizi karşılayacak, internet siteleri için en iyi SEO araçları bulunmaktadır. Bu SEO araçları hem Google’da hem de diğer arama motorlarında, sıralamanızı en iyi seviyeye çıkarmak için yardım eder.

Google Arama Konsolu (Google Search Console)


Arama motorlarının, internet sitelerinin nasıl görüntülendiğini anlamaya yarayan Google arama konsolu, eski adı ile Google Web Yöneticisi Araçları, optimizasyon çalışmalarının, oldukça farklı yönünü kapsar ve farklı bedava dağıttığı SEO araçları fırsatı sunar.

 • Teknik hataların düzeltilmesi
 • Yapılandırılan veri problemlerini belirlemek
 • Site haritaları göndermek
 • Kullanılan arama kelimeleri takip etmek
 • Sitedeki geri bağlantıları izlemek
 • Siteye bulaşan kötü yazılımları bulmak ve daha fazlası, Google arama konsolu tarafından gerçekleştirilir.

Bing veya Yandex gibi arama motorlarında ise, bu tür işlemleri yapmak için, kendi versiyonları bulunmaktadır. Piyasadaki en kuvvetli bedava dağıttığı SEO araçlarından olan Google Search Console, sitelerin SERP üstündeki sıralamalarını kontrol etmek için kullanmaya çok uygundur. Dizin ayrıntılı raporu sayesinde, sitedeki dizine eklenmeyen sayfaların listesini alabilirsiniz.

Bir SEO denetleme aracı olarak kullanılacak olan Google Search Console, kullanıcıların web sitenizi nasıl gördüğünü anlamanıza yardımcı olurken, Google arama sonuçlarındaki en kaliteli performans için, optimizasyon yapmanıza olanak tanır.

Semrush SEO Aracı


Semrush SEO aracı; belirli terimleri arayan kişi sayısı hakkında bilgi almanıza yarayan anahtar kelime araştırma aracıdır. Aynı zamanda benzer arama kelimeleri, ilgili reklamları, ürün listelerini ve daha fazlasını öğrenmenize olanak tanır. Aynı zamanda pazarlama aracı olarak da kullanılacak olan Semrush, rakiplerin stratejileri hakkında bilgi sağlar.

Rakiplerin ne kadar trafik aldığı, ücretli reklamlardan ne kadar trafik alındığı, geri bağlantıların ne olduğu gibi bazı önemli ipuçları, yine bu SEO aracı sayesinde öğrenilir. Bunun yanında rakiplerin metin veya medya reklamlarına göz atmanıza fırsat verir. Semrush SEO aracı ile; belirli sorgu değerlerini araştırabilir, rakiplerin anahtar kelime sıralamasını ve trafiğini öğrenebilir, internet sitelerinin geri bağlantıları hakkında bilgi sahibi olurken, rakiplerin metin ve medya reklamlarına bakarak, bir adım öne geçebilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı


Google’ın anahtar kelime araştırma aracı olarak kullanılacak olan Google anahtar kelime planlayıcı, 10 adet temel anahtar kelime üzerinden, bir internet sitesi veya URL’den anahtar kelime oluşturma fırsatı sunar. Geleneksel anahtar kelime bulma araçlarını kullanırken, bulmakta zorlanılan pek çok anahtar kelime fikri, Google’ın anahtar kelime planlayıcı aracı ile bir hayli kolaydır. Ücretsiz olarak kullanılacak olan kelime planlayıcıyı kullanmak için, Google hesabının olması yeterlidir.

Google anahtar kelime planlayıcısı kullanılırken; ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgilenen kullanıcılara ulaşmak için, anahtar kelimeler bulunmaktadır. Arama kelimeleri için arama hacmi ve diğer metriklerin yanında, nasıl performans gösterilebilecekleri tahminleri görülür.

Ahrefs Anahtar Kelime Aracı


Çevrimiçi araçlar içinde en çok tercih edilen SEO araçlarından bir tanesi olan Ahrefs; pek çok SEO uzmanı tarafından kullanılır ve en iyi sıralama sağlamanıza yardımcı olur. Aynı zamanda, internet sitelerinin hangi bölümlerinin, iyileştirilmesi gerektiğini gösteren araçlardan birisidir. Performans yönünden, bir hayli kolay arayüzüyle kullanılacak olan Ahrefs; içerik pazarlamalarında, bağlantı kurma, SEO stratejileri oluşturma, anahtar kelime araştırmasında kullanılır. Aynı zamanda rakip internet siteleri hakkında, daha fazla bilgi sahibi olunmasını sağlarken, nasıl bir strateji kurmanız gerektiğini de gösterir.

Ahrefs kullanarak;

 • Web siteniz üstündeki her sayfanın performansı hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • İçerik gezgini, belli anahtar kelimeler konusunda iyi performans veren web sayfaları hakkında bilgi verir.
 • Anahtar kelime gezgini sayesinde; belli arama kelimelerin aylık arama hacmini ve tıklanma oranlarını gösterir.
 • Site denetimi sayesinde; bir sayfanın teknik problemleri hakkında bilgi toplamanıza olanak tanır.
 • Rank Tracker ile, sıralamanızı görürken, günlük anahtar güncellemeleri sunar.
 • Site için backlink analiz raporu almanızı sağlar.

Ahrefs backlink denetleyicisi sayesinde; herhangibir internet sitesi veya URL’ye giden en iyi 100 backlink bağlantıyı, toplam geri bağlantı sayısını ve benzersiz sitelerden bağlantılar ile, etki alanı derecelendirmesi ve URL derecelendirmesini görme imkanı sunar.

Woorank SEO Sıralama Aracı


Pazarlama verilerinin izlenmesi, raporlama yapabilmek için ücretli veya bedava dağıttığı olarak kullanılacak olan Woorank SEO sıralama aracı, rakiplerin, hangi arama kelimeleri amaçlarını kullanmış olduğunı görmek kullanılır. Genel anlamda, SEO ilk planda olmak üzere internet sitesinde doğru veya yanlış yapılan şeylerin, hızlı şekilde özetlenmesi için kullanılır. Woorank SEO sıralama aracı sayesinde; SEO, sitenin kullanılabilirliği, performansı, geri bağlantıları ilk sırada olmak üzere, internet sitesinin genel durumu, analiz edilebilir. Web sitesinin nasıl iyileştirilebileceği, SEO çalışmalarının nasıl yapılacağı ile alakalı özel ipuçları sunar. Alan otoritesi analiz edilebilir.

SpyFu


Web sitesinin optimizasyonu için henüz yeni başlayan biriyseniz SpyFu, bir hayli idealdir. Anahtar kelime arama hacimleri hakkında bilgi sağlamayı başaran araç, rakip reklam tanıtımları ve organik aramaları hakkında bilgi sunar. SpyFu SEO aracı sayesinde; rakiplerinizin kaç organik anahtar kelime sahibi olduğunu bulabilir, aylık tıklama oranlarını, ücretli veya organik rakiplerin kim olduğunu bulabilirsiniz.

SpyFu ile;

 • Reklamlarınızın çok daha iyi izlenmesine yardımcı olan ve anahtar kelime kullanılmasını sağlamayı başaran PPC reklam tanıtım sıralaması izleme yapılabilir.
 • Yeni rakipleri ve stratejilerini belirlemek ve rapor almak için, PPC rakiplerini izleme imkanı tanır.
 • Kampanyalarda kullanılacak ve rakiplerin kullanmış olduğu anahtar kelime gruplarını bulmak için anahtar kelime gruplama kullanılır.
 • Rakip kampanyalarında kullanılacak olan yararlı arama kelimelerin bulunması için Adwords danışmanlığı yapar.

Aynı zamanda rakiplerinizin Google Adwords üstündeki reklam tanıtımları ve daha fazlasını, kolayca görebilir, rakip siteler ve kendi siteniz arasında arama yapabilirsiniz.

MOZ PRO


Site denetimi yapmaksıralama izlemekbacklink analizi yapmak, arama motorlarında internet sitesi sıralamasını, en iyi seviyeye getirmek için, anahtar kelime araştırması yapmaya en ideal araçlardan bir olan MOZ, SEO uzmanlarının kullanmış olduğu en iyi SEO araçlarından bir tanesidir. MOZ SEO yazılımı sayesinde; internet sitenizin performansı hakkında bilgi alırken, nasıl geliştireceğiniz konusunda da mükemmel bilgiler sunar.

MOZ Pro kullanarak;

 • Bir anahtar kelimenin rekabet gücünü anlayabilir ve arama hacmini bulabilirsiniz.
 • Konuyla ilgili en uzman anahtar kelime önerisinde bulunmaktadır.
 • Özel listeleri kullanarak, farklı arama kelimeleri alabilirsiniz.

MOZ PRO kullanarak; hangi arama kelimeleri ve anahtar kelime kombinasyonlarını hedeflemek için, anahtar kelime araştırması yapabilmek için bir aracı bulunmaktadır. Aynı zamanda metrik kombinasyonu karıştıran, geri bağlantı analiz aracı vardır. Aynı zamanda herhangi bir alan adı hakkında Chrome uzantısı ile bilgi alabilirsiniz. Sayfa içi optimizasyonu için önerilerde bulunmaktadırken, tarama hataları hakkında uyarılar verir.

Linkody


Tamamıyla geri bağlantılarla ilgili olan Linkody, internet sitesine kim tarafından bağlantı verildiğini bulmanıza, hangi arama kelimelerin kullanıldığını görmenize ve hemde beğenilmeyen geri bağlantılara izin vermemenize yarar. Bu özellik sayesinde, spam olarak verilen bağlantıların bulunması kolaylaşır.

Linkody kullanarak;

 • Web sitesi geri bağlantılarını analiz edebilirsiniz.
 • SEO’yu etkileyecek, kötü bağlantılar reddedilebilir.
 • Müşterilere geri bağlantı raporları oluşturulabilir.

Tüm bunlara ek olarak öz; müşterilere gönderilecek raporların oluşturulmasında, siteye ait sosyal paylaşımların izlenmesinde ve Google Analytics bağlantı seçimi yapılmasına olanak tanır.

SEO Spider


Etkili bir web tarayıcısı olan SEO Spider, ücretli bir sürümdür. Ücretsiz sürümü de vardır ancak, ücretli sürümüne göre biraz daha sınırlandırılmıştır. Mükemmel tarama fonksiyonları yanında, sektör liderleri tarafından kullanılacak olan bir SEO aracıdır. URL’lerin hızlı şekilde aranmasının yanında, bozulmuş sayfaların kontrol edilmesinde, siteye tarama becerisi verir. Bunun anlamı, 404 hataları konusunda, her bir bağlantıyı devamlı tıklama zorunluluğundan kurtarmasıdır.

Aynı zamanda eksik başlık etiketlerinin, tekrarlanan meta etiketlerinin, uzunluğu yanlış ayarlanan etiketlerin bulunduğu sayfaları kontrol etmenizi sağlarken, her sayfada olabilecek bağlantı sayılarını da kontrol etmenizi sağlar. Ücretli ve bedava dağıttığı sürümlere sahip olan SEO Spider’da; bedava dağıttığı sürüm yeni yönlendirmeleri tararken, 500 URL ile sınırlandırılmıştır. Bu yüzden bedava dağıttığı sürüm, genelde daha küçük alanlar için uygundur.

Web sitelerinin denetlenmesi ve izlenmesi için farklı SEO araçları kullanmak; sıralamanın iyileştirilmesi ve arama motorlarında üst sıralara yükseltmek, doğru ve hata götürmeyen yöntemlerdir. Bu yüzden ihtiyaç ve beklentilerinize en ideal SEO araçlarını seçmek gerekir.