Backlinkcim.com


Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Geri bağlantılar olarak isimlendirilen Backlink, internet sitenizde trafiğin çoğalması için, SEO sıralama için yapılan çalışmalardan birisidir. SEO çalışmaları içinde dahili bağlantılar dışında harici bağlantılar yani geri bağlantılar bulunmaktadır.

Dahili bağlantılar, SEO’nun en önemli parçasından birisidir ve geri bağlantılardan bir hayli farklıdır. Dahili bağlantılar; Google’a sayfanızın ne hakkında olduğunu gösterir ve sitenizdeki farklı sayfalar arasında bağlantı oluşturmanızı sağlayarak, sitenizde trafik oluştururlar.

Kötü Backlink Nedir ?


Kötü backlink; düşük otoriteye sahip bir web sitesinden gelen veya Google arama motoruna, spam içeren bağlantı uygulamalarının kullanıldığını gösterir bağlantılardır. Google, ayrı ayrı tüm bağlantıları dikkate alır.

Bunun dışında geri bağlantılar, internet sitenizin Google’ı kandırmaya çalıştığınızı gösterir ve bunu kayıt altına alır. Bu tür bağlantılar, siteniz için kötü geri bağlantı manasını taşır.

Kaliteli Backlink Nedir ?


SEO’ya uygun, nitelikli internet sitelerinden gelen, internet sitenizdekileri içerikleri kapsayan nitelikli backlinkler vardır. Kullanılan SEO araçları, oluşturulmuş farklı internet sitelerinin ne seviyede yetkiye sahip oldukları hakkında bazı bilgiler sunar.

Elde edilen bu bilgiler ışığında, bağlantı kurulabilecek nitelikli backlinkleri bulmuş olursunuz. En iyi backlinkler, SEO yetkisi sağlarken, bu yetki neticesinde web sitesine gelen trafik de artmaya başlar.

Neden Backlink Satın Almak Gerekir ?


Geri bağlantı satın almak, SEO optimizasyonu için kullanılacak olan tekniklerden birisidir. Yani Google veya diğer arama motorlarını aldatmaya yönelik yapılan ve bu şekilde internet sitesinin hak etmediği halde daha üst sıralara çıkması için yapılır.

Doğrudan geri bağlantı satın almak demek ise dış SEO çalışması yapılmıyor manasına gelir. Kaliteli geri bağlantıları satın almak bir hayli popüler bir yöntem olsa da direk olarak alınan bir geri bağlantı, çoğu arama motorunda çok fazla değere sahip değildir veya arama motorları tarafından göz ardı edilir.

Google Bağlantı Satın Alma Konusunda Ne Yapar ?


Google, çoğu bağlantı kurma türüne karşı olsa da çoğu SEO uzmanı, verilerin, Google’ın önerileriyle eşleşmediği yönünde fikir birliğindedir. Ancak Google, para karşılığında yapılan bağlantı türüne karşıdır.

Google; geri bağlantıların bir internet sitesinin, arama motorlarında sıralama durumuna olumsuz etki yapmayacağını söylemese de olumsuzluğa yol açan bir sitenin, arama motorlarındaki neticelerini değiştireceğini söyler.

Bunun anlamı ise; bir bağlantının satın alınması durumu, doğallığını kaybettirir ve doğallığı giden bir bağlantı ise, Google tarafından cezalandırılır.

Backlink Alırken Hangi Koşullara Dikkat Edilmelidir ?


Backlink, doğru yapıldığı zaman sitenize yarar sağlarken, yanlış yapılması durumunda, sitenize zarar verir. Google doğal bağlantılardan yen temeldır ve doğal backlinkler sayesinde, siteniz daha iyi yerlere gelir.

Doğal backlinkler için;

 • -Sadece en temel sayfaya değil, site içerisindeki farklı sayfalara da bağlantı verilmelidir.
 • -Kullanılan bağlantı türleri, çeşitli olmalıdır. Aynı tür içerikli bağlantılar, Google’ın algoritmalarında kötü algılanır.
 • -Bağlantı oluşturma sırasında farklı en temelhtar kelimeler kullanılmalıdır.
 • -Marka adınızın, en temel en temelhtar kelimeler dışında yardımı en temelhtar kelimeler dışında semantik kelimeler kullanılmalıdır.
 • -Buraya tıklayın, daha fazla bilgi için, devamı için gibi ifadelerle bağlantı kurmak, arama motorlarındaki sıralamalarınıza etki yapmaz.
 • -Backlink satın alırken; trustrank değeri önemlidir. Spam içeriklerle mücadele amacı ile oluşturulan hesaplama tekniği olan trustrank değeri 3bin ve üzeri olması gerekir.
 • -Backlink alımında Page Authority Puanı ve Domain Authority Puanı önem kazanır. Domain Authority ve Page Authority puanı 30 ve üzeri olmalıdır.

Alan adının kaç senelik olduğu, site içerisindeki içeriklerin ne kadar özgün olduğu, alınan linklerdeki Page Authority ve Domain Authority puanını etkileyen unsurlardır. Bunun yanında önemli olan onlarca siteden link almak değildir. Önemli olan nitelikli ve uzman site kullanılarak tek bir link alarak da sıralamanızı yükseltebileceğinizin farkında olmaktır.

Backlink Türleri Nelerdir ?


Web siteleri daha çok backlink sahibi olduğunda, arama motorları üstünde otorite kazanmaya başlar. Web sitelerinin otorite kazanması ise, bağlantı verilen internet siteleri bazında, daha kıymetli backlinklerin oluşmasına olen temelk tanır.

Etkili bir backlink için, farklı backlink türlerinden yararlanılır. 9 farklı backlink türü bulunmaktadır. Buna göre;

 • -Dofollow backlink
 • -Nofollow backlink
 • -Dizin backlinkleri
 • -Marka ifadeli backlinkler
 • -Sektör bazlı backlinkler
 • -Gov veya .Edu backlinkleri
 • -Blog backlinkleri
 • -Forum backlinkleri
 • -Spam bazlı backlinkler

Farklı amaçlar için kullanılacak olan bu backlinkler üstünde strateji belirlemek ve siteniz için en ideal olan backlink alımını hayata geçirmek, sitenizin geleceği için önem arzeder.

Geri Backlinkler Siteye Zarar Verir mi ?


Geri bağlantıların hepsi nitelikli ve iyi değildir. Bu yüzden spam içerikli backlinkler, sitenizin Google tarafından cezalandırılmasına neden olur. Google devamlı değişen algoritmalarından dolayı, kalitesiz veya kötü kaliteli backlinkler yüzünden, arama motorlarında sıralamanız düşerken, site trafiğinizi de düşürmüş olursunuz.