Backlinkcim.com


Alexa Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Alexa Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Alexa Nedir? Ne İşe Yarar ?

 

İnternet üstünde bulunan tüm internet sitelerinin, bazı kriterler esas alınarak sıralamaya koyan, Amazon şirketi tarafından kurulan Alexa, yapmış olduğu analizler neticesinde, bütün dünya üstünde bulunan sitelerin kalite sıralamasını yapar.

Bir kalite ölçüm aracı olarak da adlandırılan Alexa, ölçüm yapabilmek için, site hareketlerini inceler ve site trafiğini göz önünde bulundurarak, ölçüm analizi gerçekleştirir.

Alexa Neden Gereklidir ?

Dünya üstünde bulunan tüm web sayfalarının ölçümünü yapabilmek için oluşturulan analiz sistemi Alexa, yapmış olduğu analizlerde %100 değere yakın sonuçlar oluşturur. Buna göre;

  • Dijital ortamda web sayfalarının sıralamasını, doğru yakın tahmin eder.
  • Çıkan sonuçlar, reklam tanıtım vermek isteyenler tarafından tercih edilmektedir.
  • Alexa değerleriyle, sıralamanızı görmek mümkündür.

Farklı tarayıcı ve arama motorlarının verilerini kullanarak değerlendirme yapan Alexa, rakip siteleri kıyaslarken, kullanmış olduğu ölçümleme yöntemleriyle, sitelerin popülerliğini ortaya çıkartır.

Çıkan Alexa değerleri doğrultusunda gerek ülke çapında gerekse dünya genelinde, site sıralamanızı görerek, sitenizi daha üst sıralama çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz.

Alexa Rank Nedir ?

Web sitesi trafiğinin tahmin edilmesinde üçüncü taraf olarak isimlendirilen pazarlama aracı Alexa Rank, çevrimiçi işletmelerin kullanmış olduğu, analiz sistemidir. Oluşturulan sıralama sayesinde; sitenin tahmini kaç kişinin ziyaret ettiği, kaç sayfanın görüntülenmiş olduğu gibi bilgiler sunar.

Alexa Sıralaması Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

Bir sitenin Alexa sıralaması hesaplaması; bilgisayarlarında eklenti yüklü olan ziyaretçilerin durumunun gözlemlenmesiyle hesaplanır. Milyonlarca kişi, toplu olarak kullanılacak olan 25 binden fazla farklı uzantı içinde, Alexa kodlamasına sahiptir ve bu sayıların oluşturulması için kullanılır.

Bunun yanında bazı web sitelerine gömülü şekilde bulunan Alexa kodlaması vardır. Bu durum ise, Alexa’nın %100’e yakın yapmış olduğu tahmini işlemi, eksiksiz olarak yapmış olduğu manasına gelir ve bir sitenin eksiksiz olarak kaç kişi tarafından ziyaret edildiğini söyler.

Alexa Sıralaması Sorgusu Nasıl Yapılır ?

Bir site hakkında Alexa sıralaması sorgusu yapmak için, site trafiğinin olması gerekir. Değerlendirmeye alınacak herhangi bir veri istatistiği yoksa, site sıralamaya alınmayabilir.

Alexa sıralaması sorgusu yapılarak;

  • Sitenin sıralaması hakkında bilgi edinilir.
  • Anahtar kelimeler dahilinde, kaç kişinin siteye ulaştığı belirlenir.
  • Site trafiğinin neden düştüğüne dair bilgiler sunar.
  • Hedeflenen kitleye ulaşmanın yollarını sunar.

Alexa sıralama sorgulaması yapılması için, alexa.Com üstünden bedava dağıttığı araçlar kullanılarak yapılır. Web sitesi trafik istatistikleri sayesinde, internet sitesinin sıralaması hakkında bilgi sahibi olunur.

Alexa Sıralamasında Hangi Kriterler Göz Önüne Alınır ?

Alexa; dijital dünyada bir sitenin hem ülke hem de dünya üstünde sıralamasını yapar. Reklam verenler yanında site sahipleri, hedef kitleye yönelik çalışmalar yaparak, ülkelere yönelik sıralamaya, daha çok odaklanıyor.

Buna göre Alexa sıralaması gerçekleştirilirken;

  • Site ziyaretçilerinin kullandıkları IP numaralarıyla devamlı giriş yapıldığı, Alexa sıralama kriterleri etkilenir.
  • Web sitesi sayfalarının hazırlanma aşamasında; görsellerin, videoların ve içeriklerin siteyle uyumlu olup olmadıkları, Alexa sıralamasını etkiler.
  • Ziyaretçilerin sitede ne uzunlukta kaldıkları, Alexa sıralamasında önemlidir.

Aynı zamanda organik ziyaretçi sayısında artış olması, internet sitesinin başarılı olmasında, en büyük etkenlerden birisidir.

Alexa Sıralaması Düşürülebilir mi ?

Genellikle kullanıcılar arasında Alexa sıralaması yükseltme, esasında Alexa sıralaması düşürme olarak adlandırılır. Yani Alexa sıralamasında ilk sıralara çıkmak için, ziyaretçi trafiğinin yanında ziyaretçilerin, sitede geçirdiği sürenin artış göstermesi gerekir.

SEO çalışmaları yanında; doğru yöntemler ile verilen reklam tanıtımlar, nitelikli sitelerden alınacak linkler, Alexa sıralamasında üst sıralara çıkmanıza olanak tanır. Alexa Widget gibi eklentiler kullanarak veya ziyaretçilerin Alexa Tool gibi önemli bir aracı kullanmalarıyla, Alexa sıralaması düşürülebilir.

Ziyaretçilerin, Alexa üstünden yapmış olduğu her yorum, her puanlama, sitenizin de üst sıralara çıkmasına önemli katkı sunuyor. Organik ziyaretçi sayısını artırmak, Alexa değerlerinde de iyileşmelere imkan tanıyor.

Alexa Kullanarak Hangi Avantajlar Sağlanır ?

İnternetin daha sık kullanıldığı çağımızda, herhangi bir internet sitesi hakkında bilgi sahibi olmak, kullanılacak olan çeşitli araçlarla daha kolay olur. Ücretli veya bedava dağıttığı olarak kullanılacak olan pek çok araç sayesinde, sitenin başarısının ne durumda olduğu öğrenilebilir.

Alexa bu konu da hem ülke bazında hem de dünya genelinde, pek çok bilgiye ulaşmanın en güvenilir ve kolay yoludur. Rakip sitelerin karşılaştırmaları gerçekleştirilirken, daha fazla ve organik ziyaretçi çekmek için, doğru anahtar kelimelerin kullanılmasında, önemli rol oynar.

SEO çalışmaları için, doğru anahtar kelime belirleme konusunda, site sahiplerine yardımcı olurken, hemde sitelerin doğru ve nitelikli backlink almaları için de Alexa önemlidir.